Badania prenatalne na czym polegają i kiedy wykonać? Cena Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Badania prenatalne

badania prenatalne

Badania prenatalne polegają na ocenie zdrowia nienarodzonego dziecka. Opierają się na USG i badaniach krwi (badania prenatalne nieinwazyjne) oraz na badaniu próbek  bezpośrednio z otoczenia płodu (badania prenatalne inwazyjne). Chociaż istnieją szczególne zalecenia jak wiek matki ponad 35 lat, to badania prenatalne warto wykonać w każdej ciąży. Pomagają zadbać o zdrowie dziecka i spokój rodziców.

Spis treści:

  1. Na czym polegają badania prenatalne?
  2. Kiedy zrobić badania prenatalne?
  3. Rodzaje badań prenatalnych

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne mają na celu ocenę zdrowia dziecka jeszcze przed narodzinami. Pozwalają wykluczyć choroby genetyczne i inne nieprawidłowości w rozwoju. Polegają na stosowaniu metod ultrasonograficznych, badań biochemicznych i genetycznych z krwi, a także badań genetycznych z płynu owodniowego i innych pobranych bezpośrednio z otoczenia płodu.

Kiedy zrobić badania prenatalne?

Poszczególne badania prenatalne wykonuje się w określonych tygodniach ciąży. Dlat4ego to kiedy wykonać badania prenatalne zależy od ich rodzaju oraz od wieku ciąży. Badania prenatalne wykonuje się w każdym trymestrze ciąży.

O tym kiedy wykonać badania prenatalne decydują też wskazania. Nieinwazyjne badania prenatalne w kierunku najczęstszych aberracji chromosomowych warto wykonać w każdej ciąży, a szczególnie badania prenatalne zalecane są:

  • w wieku ponad 35 lat,
  • gdy w rodzinie i w poprzedniej ciąży wystąpiły choroby genetyczne,
  • gdy w USG występują podejrzenia wystąpienia choroby genetycznej.

Rodzaje badań prenatalnych

Wśród badań prenatalnych wyróżnia się:

  • Badania prenatalne nieinwazyjne takie jak test PAPP-a i USG. Są to bezpieczne badania przesiewowe w kierunku najpowszechniejszych trisomii (T21., T18., T13.)
  • Badania wolnego płodowego DNA takie jak test NIFTY pro. Są to bezpieczne badania z krwi, które wyróżniają się wysoką czułością i szerokim zakresem badanych chorób genetycznych.
  • Badania prenatalne inwazyjne (diagnostyczne) – wykonywane zwykle gdy dwie pierwsze grupy badań wskażą na wysokie ryzyko wystąpienia choroby, w celu jej ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia.

oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz