𝗙𝗔𝗤 Najczęściej zadawane pytania 𝗡𝗜𝗙𝗧𝗬 𝗽𝗿𝗼 ❤ ❤ ❤ Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Test NIFTY pro – Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o test NIFTY pro.

Częste pytania:

 1. Ile kosztuje test NIFTY pro?
 2. Z czego wynika cena testu NIFTY pro?
 3. Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?
 4. Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?
 5. Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego? Czy muszę go podać?
 6. Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki?
 7. Co to jest BGI?
 8. Czy transport nie wpływa na jakość próbek?
 9. Co bada test NIFTY pro?
 10. Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?
 11. Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?
 12. Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?
 13. Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?
 14. Jak wygląda badanie NIFTY pro krok po kroku?
 15. Na czym polega test NIFTY pro?
 16. Co oznacza negatywny wynik testu NIFTY pro?
 17. Co oznacza pozytywny wynik testu NIFTY pro?
 18. W ilu przypadkach zdarzyło się, że został wydany fałszywie negatywny wynik testu NIFTY pro?
 19. Jakie są możliwe przyczyny uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro?
 20. Wynik testu NIFTY pro wskazał podwyższone ryzyko choroby i poroniłam. Czy ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów badania martwego płodu?
 21. Jak odczytać płeć na wyniku testu NIFTY pro?
 22. Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?
 23. Jaka jest pewność testu NIFTY pro?
 24. Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?
 25. Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?
 26. Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?
 27. Czym różni się test NIFTY pro od innych testów z wolnego DNA płodowego (NIPT)?
 28. Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?
 29. Gdzie znajdę autoryzowane punkty pobrań do testu NIFTY pro?
 30. Pozostałe pytaniatest nifty pewnosc dla spokojnej ciazy bn

Ile kosztuje test NIFTY pro?

Całkowity koszt testu NIFTY pro wynosi 2397 zł. Cena obejmuje:

 • analizę w kierunku 94 chorób,
 • określenie płci, która jest podawana na życzenie rodziców,
 • ubezpieczenie wyniku (jest to jedyny nieinwazyjny test prenatalny z ubezpieczeniem wyniku),
 • pobranie próbki w autoryzowanej placówce medycznej lub w domu,
 • konsultację z lekarzem genetykiem w przypadku wyniku pozytywnego.

W przypadku testu NIFTY cenę badania można rozłożyć na raty.

Wróć….

Z czego wynika cena testu NIFTY pro?

Badanie wolnego płodowego DNA wymaga zastosowania jednej z najbardziej nowoczesnych technologii, która sama w sobie wiąże się z wysokim kosztem. Jednak tylko jej zastosowanie pozwala na zapewnienie wysokiej czułości wykonanego testu i jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentek, które obawiają się badań inwazyjnych, w tym amniopunkcji.

Wróć….

Ile czeka się na wynik badania NIFTY pro?

Test NIFTY pro szybki wynikWynik dostępny jest w 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. To jest maksymalny czas, często wynik dostępny jest wcześniej. Transport próbki trwa najczęściej 1-2 dni robocze. Zobacz też opinie, w których Pacjentki mówią, w jakim czasie otrzymały wynik badania NIFTY pro

Wynik badania NIFTY Pro jest dostępny online w Panelu Klienta, nie ma potrzeby osobistego odbioru w placówce.

Czytaj też: Transport próbek – ile trwa i jak dbamy o bezpieczeństwo?

Wróć….

Dlaczego wymagane jest wpłacenie zadatku aby zarezerwować termin badania NIFTY pro?

Zadatek jest wymagany, ponieważ do placówki jest wysyłany indywidualnie przygotowany zestaw z unikalnym numerem, który czeka na pacjentkę w umówionym terminie badania.  Żadna inna osoba nie skorzysta z zestawu. Kwota zadatku jest wliczona w cenie badania.

Wróć….

Dlaczego w czasie wypełniania dokumentów zlecenia badania NIFTY pro pojawia się pytanie o numer dowodu osobistego? Czy muszę go podać?

ubezpieczenie wynikuNumer dowodu osobistego wymagany jest do otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia, którym objęte są wyniki testu NIFTY pro w trzech przypadkach:

 • W przypadku, gdy w teście NIFTY pro wynik wyjdzie fałszywie negatywny po urodzeniu dziecka, pacjentka ma możliwość otrzymania odszkodowania w kwocie do około 210 000 zł (w zależności od kursu walut).
 • Ubezpieczenie obejmuje również sytuację, w której pozytywny wynik testu NIFTY pro wskaże na konieczność wykonania badań diagnostycznych (wówczas ich wykonanie w dowolnej placówce w Polsce jest refundowane w kwocie do 2600 zł – w zależności od kursu walut). Refundacja badań diagnostycznych (inwazyjnych) dotyczy badań wykonywanych prywatnie – możesz więc wybrać dowolną placówkę, nie tylko te, które mają umowę z NFZ.
 • W przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro przed urodzeniem, z terminacją ciąży, odszkodowanie wynosi do około 11 000 złotych (w zależności od kursu walut).

Brak podania numeru dowodu osobistego jest równoznaczny z rezygnacją z ubezpieczenia, umożliwia jednak przeprowadzenie badania. Podanie numeru dowodu osobistego nie jest obowiązkowe dla przeprowadzenia testu NIFTY pro.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Wróć….

Dlaczego test NIFTY pro jest przeprowadzany w Chinach i tam są wysyłane próbki? Dlaczego nie jest już wykonywany w Polsce?

ile trwa transport próbek do laboratoriumTest NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu ponieważ to właśnie to laboratorium opracowało całą metodologię tego badania. Przez jakiś czas w Polsce był wykonywany test NIFTY na licencji BGI jednak posiadał on mniejszy zakres badania niż NIFTY pro, a pacjentki wykonujące to badanie nie były objęte ubezpieczeniem na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego. Test NIFTY pro będący jednocześnie najszerszym testem NIFTY jest wykonywany wyłącznie w Hongkongu jednak co warto podkreślić – pacjentki mimo to otrzymują wynik badania często szybciej niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych badań wykonywanych w Polsce. Zaletą przeprowadzania badania bezpośrednio przez BGI jest duża pewność wyniku. To laboratorium wykonało najwięcej badań, ma dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i możliwość przeprowadzenia bardzo szerokich badań walidacyjnych potwierdzających skuteczność testu NIFTY. Takiej możliwości nie ma żaden europejski ośrodek. Tylko pacjentki wykonujące oryginalny test NIFTY pro mają też możliwość skorzystania z ubezpieczenia.

Zobacz też: Transport próbek do laboratorium – ile trwa i jak dbamy o bezpieczeństwo próbki?

Wróć….

Co to jest BGI?

bgiBGI to jedno z największych, światowych ośrodków zajmujących się tak zwaną genomiką. Założono go w 1999 roku w celu uczestnictwa w prestiżowym międzynarodowym projekcie kompleksowego poznania genomu ludzkiego (Human Genome Project). W chwili obecnej BGI stanowi jednego z najważniejszych partnerów naukowych dla światowej społeczności badawczej i jest oficjalnym ośrodkiem, w którym wykonuje się test NIFTY pro. Platformy technologiczne BGI wykorzystują wielkoskalowe Sekwencjonowanie Nowej Generacji, która jest metodą wykorzystywaną w teście NIFTY pro.

Wróć….

Czy transport nie wpływa na jakość próbek?

Transport próbek do laboratorium zachowuje ich jakość. Próbka do testu NIFTY pro jest przesyłana specjalną przesyłką medyczną dedykowaną dla nauk biologicznych i opieki medycznej – DHL Medical Express. Jest to przesyłka materiałów biologicznych o pilnym terminie doręczenia do laboratorium, która charakteryzuje się pierwszeństwem w dostawie w docelowej lokalizacji, wykwalifikowaną obsługą dla próbek biologicznych i centralnym monitoringiem.

Probówka z krwią jest zabezpieczona m.in. w kopercie z żelem (Softbox), kopercie bąbelkowej i kopercie Speceimen Transport Bag. Posiada ona specjalne kieszenie na dokumenty zabezpieczające je przed przypadkowym oddzieleniem się od próbki. Dodatkowym zabezpieczeniem jest oznakowanie kodem, który jest taki sam na probówce i formularzu zlecenia badania. Przesyłka posiada wszystkie wymagane do transportu dokumenty, w tym przeznaczone dla celników. Wszystko to powoduje, że można być spokojnym o jakość i bezpieczeństwo próbki w czasie transportu. Czytaj więcej o transporcie próbek

Wróć….

Co bada test NIFTY pro?

Co bada test NIFTY pro? Aż 94 chorobyTest NIFTY pro określa ryzyko wystąpienia:

 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy zespole Downa. Zakres testu NIFTY pro obejmuje m.in. zespół DiGorge’a i zespoły Angelmana/Pradera-Williego.
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.

Czytaj więcej: Pełny zakres badania NIFTY pro [TABELKA]

mikrodelecje a zespół downa

Wróć….

Czy jeśli zrobię test NIFTY pro, to mogę zrezygnować z badania PAPP-a? Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

bezpieczny test nifty proZarówno test NIFTY pro jak i test PAPP-a są nieinwazyjnymi (przesiewowymi) badaniami prenatalnymi, wykonywanymi z krwi i całkowicie bezpiecznymi dla dziecka.  Nie są jednak tym samym. Różnią się m. in. czułością, metodą badania (pierwszy jest testem genetycznym, drugi – biochemicznym) i zakresem badanych chorób (test PAPP-A bada 3 choroby, test NIFTY pro – 94). Czytaj więcej

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA badania wolnego płodowego DNA nie zastępują badań przesiewowych I trymestru, które powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. [1]

Zobacz także porównanie badań prenatalnych

Wróć….

Czy test NIFTY pro to jest to samo co amniopunkcja?

Test NIFTY pro i amniopunkcja mają czułość na podobnym poziomie (ok. 99% dla trisomii 21.), ale należą do innych grup badań. Test NIFTY pro jest badaniem prenatalnym przesiewowym (ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości), natomiast amniopunkcja jest badaniem diagnostycznym i pozwala postawić diagnozę. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY pro wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia choroby rekomendowane jest wykonanie badania diagnostycznego w celu potwierdzenia diagnozy (które jest refundowane do kwoty 2600 zł, w zależności od kursu walutowego). Test NIFTY pro nie zastąpi amniopunkcji, ale może pomóc zdecydować, czy jej przeprowadzenie jest konieczne i może pozwolić uniknąć jej. Czytaj więcej: Test NIFTY pro a amniopunkcja

Zobacz także porównanie badań prenatalnych

Wróć….

Czym różni się test NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Test NIFTY pro jest przesiewowym badaniem prenatalnym o wysokiej czułości i szerokim zakresie.  Łączy w sobie bezpieczeństwo badań nieinwazyjnych (takich jak np. test PAPP-a) i wysoką czułość ponad 99% dla trisomii 21. porównywalną do czułości amiopunkcji. W odróżnieniu od innych badań przesiewowych test NIFTY pro jest badaniem genetycznym (nie biochemicznym) – zastosowanie metody NGS pozwala na osiągnięcie tak wysokiej czułości. Jednocześnie test NIFTY pro ma szeroki zakres. Poza podstawowymi trisomiamii (21., 13., 18.) badanymi w teście PAPP-a obejmuje on inne nieprawidłowości, w tym mikrodelecje i mikroduplikacje (w sumie 94 choroby).

Wróć….

Od kiedy można przeprowadzić test NIFTY pro?

Test NIFTY pro można przeprowadzić już po 10 tygodniu ciąży. Zobacz więcej: Kiedy wykonać test NIFTY pro?

Wróć….

Jak wygląda badanie NIFTY pro krok po kroku?

Umawiamy szybkie terminy badania, nawet z dnia na dzień.

 1. Po umówieniu terminu przez formularz on-line kontaktuje się z Państwem nasz konsultant medyczny aby potwierdzić termin oraz dokończyć proces rezerwacji terminu badania. Kontakt następuje w ciągu jednego dnia roboczego (godziny pracy: poniedziałek – piątek, od 8:00 do 16:00). Wymagane jest wypełnienia ankiety, która zawiera pytania istotne do przeprowadzenia badania (m.in. jaki jest wiek ciąży, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, jakie leki są przyjmowane). Aby dokończyć rezerwację potrzebne jest także wpłacenie zadatku. Zadatek jest wymagany, ponieważ do placówki jest wysyłany indywidualnie przygotowany zestaw z unikalnym numerem, który czeka na pacjentkę w umówionym terminie badania.  Żadna inna osoba nie skorzysta z zestawu. Kwota zadatku jest wliczona w cenie badania.
 2. Po potwierdzeniu terminu i rezerwacji, w umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki lub oczekiwać na wizytę domową. W przypadku wizyty w placówce, dzięki wcześniejszej rezerwacji terminu badanie odbywa się bez oczekiwania w kolejce.
 3. W trakcie wizyty w placówce lub wizyty domowej podpisywany jest formularz zlecenia badania (wcześniej przesyłamy go na e-mail, do wcześniejszego zapoznania się).
 4. Do badania pobierana jest próbka krwi od matki, podobnie jak do badania krwi typu morfologia. Pobranie próbek jest szybkie i cała wizyta w placówce lub wizyta domowa trwa zwykle do 20 minut.
 5. Próbka wraz z formularzem zlecenia przekazywana jest do laboratorium BGI, w którym wykonywane są analizy. Transport próbek trwa tylko 1-2 dni robocze, podobnie jak w przypadku dostarczenia do laboratorium w Polsce. Więcej informacji o bezpiecznym transporcie próbki
 6. Wynik testu dostępny jest do pobrania w Panelu Pacjenta na stronie internetowej. Jest to oryginał – dokument jest podpisywany elektronicznie. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. To jest maksymalny czas, zwykle wynik dostępny jest szybciej!

Wróć….

Na czym polega test NIFTY pro?

Test NIFTY pro polega na analizie tzw. wolnego DNA (ang. cffDNA) krążącego we krwi matki. Już od 32 dnia po zapłodnieniu we krwi matki pojawia się materiał genetyczny dziecka. Razem z DNA pochodzącym od matki wchodzi w skład cfDNA, które można wyizolować z próbki krwi matki. Analiza pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia wad chromosomowych. Czytaj więcej o cffDNA

Wróć….

Co oznacza negatywny (prawidłowy) wynik testu NIFTY pro?

Wynik negatywny (prawidłowy) oznacza, że w trakcie badania nie stwierdzono podwyższonego ryzyka badanej choroby.

Warto wiedzieć, że test NIFTY pro jako jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne jest objęte ubezpieczeniem wyniku na wypadek, gdyby wynik był negatywny, a dziecko urodziłoby się z chorobą (której dotyczył ten wynik). Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i rodzice wówczas otrzymują odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walut). Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

Wróć….

Co oznacza pozytywny (nieprawidłowy) wynik testu NIFTY pro?

Wynik pozytywny (nieprawidłowy) oznacza, że badanie wykazało podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby. Zalecane jest w tym przypadku wykonanie badania diagnostycznego, np. amniopunkcji, które jest refundowane do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Warto podkreślić, że test NIFTY pro jest jedynym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które posiada tę refundację w ramach ubezpieczenia wyniku. W przypadku wyniku pozytywnego nasze pacjentki mają również zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem w cenie badania. Więcej informacji o konsultacji

bezpłatna konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem

Zobacz: Jak wygląda wynik testu NIFTY pro (z opisem)

Wróć….

W ilu przypadkach w Polsce zdarzyło się, że został wydany fałszywie negatywny wynik testu NIFTY pro? „Pomyłki” testu NIFTY pro

W Polsce wykonano już kilkadziesiąt tysięcy testów NIFTY pro. Do tej pory odnotowano jeden przypadek wydania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro i dotyczył on zespołu Turnera.

Wróć….

Jakie są możliwe przyczyny uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest badaniem bardzo czułym natomiast jak w przypadku każdego badania przesiewowego istnieje niewielkie ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Zdarza się to bardzo rzadko i powodem tego może być np. mozaikowatość łożyska, której nie jesteśmy w stanie wcześniej przewidzieć.

Powodem występowania takich wyników jest czułość testu NIFTY pro, która nie wynosi 100%. Przyczyny mogą być wielorakie. Statystycznie, wynik fałszywie negatywny pojawia się w 1/10 000 przypadków. Takie wyniki występują we wszystkich testach NIPT, w ilości od 1-5/10000 (w zależności od badania). Test NIFTY pro jest jednym z najbardziej dokładnym spośród innych NIPT i jako jedyny jest objęty ubezpieczeniem. W przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro, pacjentka otrzymuje wysokie odszkodowanie wysokości do 210 000 zł (w zależności od aktualnego kursu walut). Należy pamiętać, że test NIFTY pro jest badaniem przesiewowym, nie diagnostycznym. Posiada jednak zalety obu grup badań – pozwala dokładnie sprawdzić zdrowie dziecka z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa.

Test NIFTY pro jest jedynym przesiewowym badaniem prenatalnym objętym ubezpieczeniem w takiej sytuacji.

 • Jeśli uzyskany wynik testu NIFTY pro podaje „niskie ryzyko/ujemny/nie wykryto”, a w ciągu roku po urodzeniu dziecka zostanie zdiagnozowana przez wykwalifikowanego specjalistę jakakolwiek choroba zaliczona do NIFTY pro (z wyłączeniem mozaikowej nieprawidłowości chromosomalnej), przysługuje rodzicom rekompensata w wysokości do 210 000 zł (w zależności od kursu walutowego).
 • W przypadku uzyskania fałszywie negatywnego wyniku testu NIFTY pro przed urodzeniem, z terminacją ciąży, przysługuje odszkodowanie do około 11 000 złotych (w zależności od kursu walutowego). Czytaj więcej o ubezpieczeniu testu NIFTY pro

Wróć….

Wynik testu NIFTY pro wskazał podwyższone ryzyko choroby i poroniłam. Czy ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów badania martwego płodu?

W przypadku nieprawidłowego (pozytywnego) wyniku testu NIFTY pro ubezpieczenie pokrywa koszty badań z zakresu diagnostyki prenatalnej. Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów badania, gdy płód jest martwy. Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Wróć….

Jak odczytać płeć na wyniku testu NIFTY pro?

Na wyniku podana jest informacja o identyfikacji płci płodu polegającej na określeniu ilości chromosomu Y. Informacja:

 •  „Wykryto” oznacza, że płód jest płci męskiej.
 •  „Nie wykryto” oznacza, że płód jest płci żeńskiej. Zobacz opis wyniku

Wróć….

Co oznacza konieczność ponownego pobrania próbki do testu NIFTY pro?

Ponowne pobranie zdarza się niezwykle rzadko i może być spowodowane jakością próbki, która obniży się w czasie transportu lub zbyt małą ilością wolnego DNA płodowego (np. wiek ciąży został źle określony). W takiej sytuacji Pacjentka jest informowana o konieczności ponownego pobrania próbki, które jest dla Pacjentki bezpłatne.

Wróć….

Jaka jest pewność testu NIFTY pro?

czułość ponad 99%Czułość testu NIFTY wynosi ponad 99% dla trisomii 21. i innych aneuploidii. Więcej informacji o czułości jest podanych na wyniku tutaj

Ważne jest to, że test NIFTY jest sprawdzony na największej liczbie przypadków. Test NIFTY został wykonany już ponad 6 000 000 razy na całym świecie, a czułość dla 3 najczęstszych trisomii została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Jest to obecnie jedno z najbardziej dokładnych nieinwazyjnych badań prenatalnych. Jego czułość dla 3 najpowszechniejszych trisomii znacznie przewyższa dokładność testów biochemicznych w tym testu PAPP-A (ok. 90% dla zespołu Downa) i jest porównywalna z czułością amniopunkcji. O wiarygodności wyniku świadczy też:

 • Ponad 6 000 0000 testów wykonanych na całym świecie
 • Szeroka walidacja kliniczna – test NIFTY został zatwierdzony w największym badaniu na świecie dotyczącym dotychczasowej skuteczności klinicznej NIPT, które obejmowało 146 958 ciąż.
 • Analizy przeprowadzane są w jednym z największych, światowych ośrodków zajmujących się genomiką – certyfikowanym laboratorium BGI, z wykorzystaniem metody Sekwencjonowania Nowej Generacji.

Czytaj więcej: Pewność wyniku testu NIFTY pro i porównanie z innymi badaniami prenatalnymi

Wróć….

Czy na pewność wyniku testu NIFTY pro wpływa procent  cffDNA?

Aby badanie NIFTY pro mogło się odbyć, minimalny procent cffDNA musi być na poziomie przynajmniej 3,5%. Wartość ta nie wpływa na pewność wyniku, tylko na możliwość przeprowadzenia badania. Dla pewności wyniku nie ma więc znaczenia, czy stężenie wynosi 3,5 czy np. 7 % – w obu przypadkach wyniki testów będą tak samo pewne. Jeżeli cffDNA okaże się być za mało, zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne. Czytaj więcej o cffDNA

Wróć….

Czy opłaca się robić test NIFTY pro, skoro jeśli wynik wyjdzie pozytywny, to i tak konieczne będzie zrobienie amniopunkcji?

Tak. Często jest tak, że nawet jeśli test PAPP-a wskaże na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u pacjentek, których dzieci są zdrowe. Test NIFTY pro dzięki swojej bardzo wysokiej dokładności może więc pomóc podjąć decyzję, czy amniopunkcja jest konieczna.

Test NIFTY pro jest objęty ubezpieczeniem wyniku i w przypadku konieczności wykonania badania diagnostycznego (np. amniopunkcji, biopsji trofoblastu, kordocentezy, FISH, analizy mikromacierzy chromosomów CGH i innych), pacjentka otrzymuje refundację jego kosztów do kwoty 2600 zł (w zależności od kursu walut). Obrazuje to poniższy przykład:

test nifty pro pytania

Źródło: https://badaniaprenatalne.pl/

Jeśli uzyskany wynik testu NIFTY pro będzie wskazywał na podwyższone ryzyko choroby, pacjentka może skorzystać z bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem. Więcej informacji o konsultacji

Wróć….

Czym różni się test NIFTY pro od NIFTY?

Oba testy różnią się przede wszystkim zakresem badania i ubezpieczeniem wyniku.

W laboratorium w Polsce przez jakiś czas był wykonywany test NIFTY na licencji BGI. Od 2018 roku dostępna jest jego rozszerzona wersja – NIFTY pro, w której analizy DNA są przeprowadzane bezpośrednio w laboratorium BGI w Hongkongu. Dla pacjentek oznacza to możliwość ubezpieczenia oraz szerszy zakres badania. Czytaj więcej: Test NIFTY pro a test NIFTY – czym się różnią

Test NIFTY Test NIFTY pro
Zakres badania
 • 3 trisomie: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau
 • Zaburzenia liczby chromosomów płci
 • Wybrane
  zespoły mikrodelecyjne
 • 84  mikrodelecje / mikroduplikacje – choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
 • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
Miejsce przeprowadzania analiz Polska Chiny
Zwrot za badanie inwazyjne w przypadku wyniku pozytywnego ✅ (do ok. 2 600 zł)
Ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego ✅ (do ok. 210 000 zł przy wyniku fałszywie negatywnym po urodzeniu dziecka oraz do ok. 11 000 zł przy wyniku fałszywie negatywnym przed urodzeniem, z terminacją ciąży)

Wróć….

Czym różni się test NIFTY pro od innych testów z wolnego DNA płodowego (NIPT)?

Przede wszystkim test NIFTY to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu.

Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 5 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków. Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie. – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

jak wybrać nipt

Różnice pojawiają się też w czasie oczekiwania na wynik (dla testu NIFTY pro jest to do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium), lokalizacji laboratorium wykonującego analizy (oryginalny test NIFTY pro z ubezpieczeniem jest wykonywany w BGI w Hongkongu) oraz w cenie i tego co ona obejmuje (nasze pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem jeśli wynik testu NIFTY pro wskaże na podwyższone ryzyko choroby u dziecka).

Zobacz bardziej szczegółowe porównanie testu NIFTY pro z innymi nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi z wolnego DNA płodowego: Testy NIPT – porównanie oraz:

 

Wróć….

Co oznacza, że placówka jest autoryzowana?

Placówka autoryzowana oznacza punkt pobrań, w którym pobierana jest krew do oryginalnego testu NIFTY pro przez certyfikowanego partnera laboratorium BGI (producenta badania NIFTY pro) i Medfeminy (oficjalnego przedstawiciela badania NIFTY pro na Polskę). Wybierając placówkę autoryzowaną masz pewność, że wykonasz wiarygodny test NIFTY pro (nie NIFTY, czy test podobny do niego, ale będący zupełnie innym badaniem). Pamiętaj, że tylko test NIFTY pro ma zakres 94 chorób i objęty jest ubezpieczeniem wyniku. Listę placówek autoryzowanych udostępnia Medfemina na stronie https://testnifty.eu/gdzie-wykonasz-niftypro/.

Wróć….

Gdzie znajdę autoryzowane punkty pobrań do testu NIFTY pro?

Autoryzowane punkty pobrań można znaleźć na naszej stronie oraz kontaktując się z nami. Jeśli chcesz zrobić badanie w innej lokalizacji, możesz skorzystać z wizyty domowej, w ramach której pielęgniarka przyjedzie do Ciebie aby pobrać krew do testu.

Sprawdź mapę ponad 200 autoryzowanych punktów pobrań do testu NIFTY gdzie zrobić możesz badanie na miejscu w placówce medycznej: Autoryzowane placówki w całej Polsce

Wróć….

..opinie facebook

Pozostałe pytania

Kliknij pytanie, aby przejść do odpowiedzi.

Wróć….

 


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Najwyższy stopień profesjonalizmu. Do tego bardzo miła, ciepła i rzetelna obsługa, zarówno podczas telefonicznych ustaleń, jak i w laboratorium w czasie pobierania próbki. Czułam się naprawdę świetnie i pod dobrą opieką. Wyniki on-line były już po 6 dniach. Radość i spokój ogromne. Dziękuję i polecam gorąco.”
Magdalena
Po pierwsze szybko! Ze względu na złe wyniki testów ogólnodostępnych i stres z tym zwiazany zdecydowałam się na test NIFTY i zależało mi na czasie. Jednego dnia napisałam maila z zapytaniem i drugiego dnia byłam już umówiona na pobranie krwi. Wyniki, mimo ze miały być w ciągu 10 dni, dostałam już po 7 dniach (5 dniach roboczych). Szybko i solidnie. Do tego przemiła obsługa na każdym etapie świadczenia usługi. I spokój uzyskany po wynikach... bezcenne. Polecam!!!”
Niki
„Jestem bardzo zadowolona z obsługi; informacji udzielonych przez konsultanta infolinii, pobrania krwi (Warszawa) oraz czasu oczekiwania na wynik (był już ósmego dnia roboczego od pobrania). Potwierdzone niskie ryzyko trisomii - z podwójnego testu pappa oraz płci - z usg 🙂 Na pewno teraz jestem spokojniejsza, polecam!”
Kaisa79
„Serdecznie polecam każdej przyszłej mamie, która miała kiepskie wyniki PAPPA. U mnie na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Profesjonalna, miła i pomocna obsługa w punkcie w Katowicach. Na wyniki czekałam krócej, bo 7 dni roboczych.”
Kasia z Mysłowic

Źródła: [1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233


oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz