Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wybrać? Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wybrać?

Badania po 35 roku życia w ciąży w większości przypadków nie wykrywają nieprawidłowości. Pozwalają one więc zadbać nie tylko o zdrowie dziecka, ale także spokój rodziców. Jakie badania prenatalne po 35 roku życia warto wykonać i dlaczego? Podpowiadamy.badania prenatalne po 35 roku życia

Spis treści:

1. Badania po 35 roku życia w ciąży – dlaczego są takie ważne?
2. Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać? Badania nieinwazyjne
3. Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać? Badania inwazyjne
4. Badania prenatalne po 35 roku życia – dla spokojnej ciąży polecamy test NIFTY pro

Badania po 35 roku życia w ciąży – dlaczego są takie ważne?

Badania prenatalne po 35 roku życia są bardzo ważne, ponieważ ciąża w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi chorobami genetycznymi. U kobiety w wieku 20 lat ryzyko trisomii 21 wynosi 1:1527, tymczasem dla ciężarnej w wieku 35 lat jest ono o wiele wyższe, bo na poziomie 1:356.

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać? Badania nieinwazyjne

Badania po 35 roku życia w ciąży pozwalają potwierdzić lub wykluczyć chorobę dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Jeśli wyniki badań prenatalnych po 35 roku życia są prawidłowe, oznacza to spokój do samego końca ciąży, natomiast gdy badanie wykryje nieprawidłowości, jest jeszcze dużo czasu, aby się odpowiednio przygotować na narodziny, w rzadkich przypadkach leczenie możliwe jest jeszcze przed porodem.

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wybrać? Zwykle w pierwszej kolejności wykonywane są tzw. badania przesiewowe, które są nieinwazyjne. Należą do nich biochemiczne badania krwi – np. test PAPP-A oraz USG. Obecnie Mamy mogą wykonać też nowoczesne nieinwazyjne badania genetyczne – np. test NIFTY pro. Mają one wyższą czułość i pozostają bezpieczne dla dziecka.

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać? Badania inwazyjne

Gdy nieinwazyjne badania prenatalne po 35 roku życia wskażą na podwyższone ryzyko nieprawidłowości, w dalszej kolejności wykonywane są tzw. badania diagnostyczne, które są inwazyjne. Należą do nich np.:

• amniopunkcja,

• biopsja kosmówki,

• kordocenteza.

Badania prenatalne po 35 roku życia – dla spokojnej ciąży polecamy test NIFTY pro

W Polsce już od kilku lat jest dostępny nieinwazyjny genetyczny test prenatalny – NIFTY. Najnowsza wersja badania NIFTY – test NIFTY pro wykrywa nie tylko najpowszechniejsze trisomie, ale również mikrodelecje i zespoły duplikacji oraz zmiany liczby chromosomów płci, w związku z czym jest chętnie wybierane przez ciężarne w każdym wieku.


oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz