♥♥♥ Test NIFTY PRO ♥♥♥- dla kogo jest to badanie? | Badanie NIFTY Pro Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Test NIFTY – kto powinien wykonać?

Test NIFTY pro to badanie polecane każdej przyszłej mamie. Jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny.  Dzięki wiedzy na temat tego, że dziecko nie jest obciążone jedną z badanych wad genetycznych często pozwala odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie cieszyć się dalszym przebiegiem ciąży.

Istnieje jednak grupa kobiet, której w szczególności polecany jest test NIFTY:

  • Kobietom po 35 roku życia – ze względu na większe ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną.
  • W przypadku, gdy przesiewowe badania prenatalne takie jak test Papp-a czy USG genetyczne wskazują na nieprawidłowości, które mogą sugerować chorobę genetyczną dziecka.
  • Kobietom, którym zalecana jest amniopunkcja z uwagi na podejrzenie zespołu Downa, Edwardsa czy Patau (w przypadku testu NIFTY pro wynik wykluczający np. zespół Downa pozwala uniknąć inwazyjnej diagnostyki).
  • Kobietom, które urodziły już dziecko z chorobą genetyczną.
  • Kobietom, które poddały się zabiegowi zapłodnienia in vitro.

Czy wiesz, że …

Pomimo, iż ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Edwardsa czy Patau rośnie wraz z wiekiem, to aż 80% dzieci obciążonych tymi wadami genetycznymi rodzą kobiety młode (przed 35 rokiem życia)? Dlatego też nawet kobietom, które nie mają formalnych wskazań do wykonania badań prenatalnych rekomenduje się przeprowadzanie chociażby USG prenatalnego lub innych nieinwazyjnych testów prenatalnych.

Możesz sprawdzić najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje test NIFTY?

Całkowity koszt testu NIFTY wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, wynik w języku polskim i/lub angielskim, oraz  ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego (dotyczy to głównych trisomii). w tej sytuacji pacjentka otrzymuje odszkodowanie w wysokości do 210 000 zł . W przypadku uzyskania wyniku stwierdzającego wadę genetyczną pacjentka może również otrzymać zwrot środków poniesionych na wykonanie prywatnie amniopunkcji (do kwoty 2 600 zł). Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…

Co bada test NIFTY?

Test NIFTY pozwala wykryć:

  • 6 trisomii: 21 — zespół Downa., 18 — zespół Edwardsa., 13 — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu
  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY,
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — choć mikrodelecje uznawane są za rzadkie wady genetyczne prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka w przypadku matek przed 40 rokiem życia jest nawet większe niż ma to miejsce przy Zespole Downa
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPP-A?

Po części tak. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trzech trisomii. Niemniej jednak czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99%. W przypadku testu PAPP-A jest to 90%. Co więcej test NIFTY ma bardzo szeroki zakres – dużo szerszy niż ma to miejsce w przypadku testu PAPP-A i znacznie rzadziej mamy w tym przypadku do czynienia z wynikiem fałszywie pozytywnym (w przypadku testu PAPP-A jest to dość częsta sytuacja). Podsumowując choć oba testy są przesiewowymi testami prenatalnymi to jednak ich czułość oraz zakres jest nieporównywalny.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. Niemniej jednak bardzo często wyniki badań przesiewowych takich jak test PAPP-A czy USG genetyczne nie potwierdzają się w teście NIFTY. Zatem wiele przyszłych mam może odetchnąć z ulgą.

Ile czeka się na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się maksymalnie do 10 dni roboczych. Jeśli wynik jest dostępny wcześniej zawsze go Państwu wcześniej przekazujemy.

zobacz więcej pytań

Dowiedz się więcej:

oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz