Test NIFTY - jakie są przeciwwskazania do wykonania badania? | Badanie NIFTY Pro Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Przeciwwskazania do testu NIFTY

Test NIFTY pro jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Mogą go zatem z powodzeniem wykonać również kobiety z zagrożoną ciążą (np. łożyskiem przodującym itp.) i te u których z różnych przyczyn amniopunkcja nie jest wskazana. Istnieją jednak określone przeciwwskazania do wykonania testu NIFTY pro.

Przeciwwskazania – kiedy test NIFTY pro nie jest wykonywany:

  • Ciąża trojacza (test NIFTY pro można wykonać w ciąży pojedynczej i bliźniaczej. Zobacz też: test NIFTY pro a ciąża bliźniacza)
  • Nieprawidłowości kariotypu macierzyńskiego, obejmujące określone przypadki
  • Wady rozwojowe występujące u jednego z płodów w przypadku ciąży bliźniaczej.

Test NIFTY pro a ciąża mnoga

Na wielu stronach www pojawia się informacja, że jednym z przeciwwskazań do wykonania testu NIFTY jest ciąża mnoga. Tymczasem warto wiedzieć, że w chwili obecnej badanie to z powodzeniem można wykonać również u kobiet spodziewających się bliźniaków. W tym przypadku jednak ryzyko obciążenia wadami chromosomowymi będącymi przyczyną m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy Patau dotyczy całej ciąży (nie można określić, który płód jest chory). Więcej informacji o teście NIFTY pro w ciąży bliźniaczej

Możesz sprawdzić najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje test NIFTY?

Całkowity koszt testu NIFTY wynosi 2397 zł. Cena ta obejmuje analizę próbki, pobranie materiału w placówce medycznej, wynik w języku polskim i/lub angielskim, oraz zwrot części poniesionych kosztów wykonania badań diagnostycznych. Opłatę za badanie można rozłożyć na raty. Więcej…

Co bada test NIFTY?

Test NIFTY określa ryzyko wystąpienia:

  • Trzech najczęstszych wad chromosomowych tj. Zespołu Downa, Zespołu Edwardsa oraz Zespołu Patau
  • Aneuploidii chromosomów płci: monosomia X (zespół Turnera), XXY (zespół Klinefeltera ), XXX, XYY
  • Zespołu mikrodelecji: 5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1
Czy test NIFTY to jest to samo co test PAPPA?

Po części tak. Test NIFTY podobnie jak test Pappa jest przesiewowym badaniem prenatalnym określającym ryzyko wystąpienia jednej z trzech trisomii. Niemniej jednak czułość testu NIFTY jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 99%. W przypadku testu Pappa jest to 90%.

Czy test NIFTY to jest to samo co amniopunkcja?

Nie. Test NIFTY jest przesiewowym badaniem prenatalnym natomiast amniopunkcja to test diagnostyczny. Co to oznacza? W przypadku kiedy test NIFTY wskaże ryzyko wystąpienia trisomii rekomendowane jest wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy.

Ile czeka się na wynik badania?

Na wynik testu oczekuje się 11 dni roboczych.

zobacz więcej pytań

Dowiedz się więcej:


oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz