Test Panorama – opinie, cena, zakres identyfikowanych chorób
Test Panorama można wykonać już od 9. tygodnia ciąży. Co to takiego? Jakie choroby wykrywa i ile kosztuje test Panorama? Cena oraz zakres identyfikowanych chorób zależą od wybranej wersji badania, warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.
Spis treści:
- Test Panorama – co to za badanie?
- Test Panorama – zakres identyfikowanych chorób
- Test Panorama – cena badania
Test Panorama – co to za badanie?
Test Panorama to nieinwazyjne badanie prenatalne, które, podobnie jak test NIFTY, polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi ciężarnej i wyizolowaniu z niej cffDNA, czyli wolnego płodowego DNA. Następnie materiał genetyczny dziecka jest analizowany w kierunku najpopularniejszych chorób genetycznych.
Test Panorama jest dostępny w trzech wersjach: podstawowej (Panorama Basic), rozszerzonej (Panorama Advanced) oraz pełnej (Panorama Extended). Badanie wykonuje się na zlecenie lekarza, wynik jest dostępny w ciągu około 14 dni roboczych. Jeśli test Panorama wykryje nieprawidłowości, w dalszej kolejności zlecane są badania diagnostyczne, które są inwazyjne, np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki.
Test Panorama – zakres identyfikowanych chorób
Test Panorama w wersji podstawowej identyfikuje:
- anomalie w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY);
- najczęstsze trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau).
Rozszerzona wersja badania została wzbogacona o analizę 1 mikrodelecji (zespół DiGeorge’a), natomiast pełne badanie Panorama Extended bada DNA dziecka także w kierunku zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji, takich jak 1p36, zespół Cri du Chat, zespół Angelmana oraz zespół Pradera Williego.
Test Panorama – cena badania
Ile kosztuje test Panorama? Cena zależy od placówki oraz wybranej wersji badania i wynosi od około 2200 za wykonanie testu Panorama w wersji podstawowej do około 2800 złotych za pełen test Panorama. Cena zawiera analizę płci dziecka – na życzenie rodziców na wyniku badania może się znaleźć odpowiednia adnotacja.