Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a - co zrobić? Jakie badania? Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a – co robić? Jakie badania wykonać i dlaczego warto?

zły wynik testu pappaNieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie zawsze oznacza, że dziecko urodzi się chore. Taki wynik wskazuje, że konieczna jest dalsza diagnostyka i ciężarnej proponowane są badania rozstrzygające, np. amniopunkcja. Mamy mogą też zrobić test NIFTY pro – nieinwazyjny test prenatalny o wysokiej czułości.

Pozwala on dokładnie sprawdzić zdrowie dziecka i może pomóc podjąć decyzję czy amniopunkcja jest konieczna. Jeśli się okaże, że tak (w zdecydowanej mniejszości badań), wówczas koszty badań diagnostycznych są refundowane do kwoty ok. 2600 zł*.

Spis treści:

  1. Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a a zdrowe dziecko i dobre USG
  2. Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a – co dalej? Jakie badanie wykonać?
  3. Dlaczego warto wykonać badania prenatalne? Pomoc dla dziecka i spokój dla mamy

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a a zdrowe dziecko i dobre USG

Wiele mam zastanawia się dlaczego test PAPP-A wyszedł nieprawidłowo, pomimo, że wynik badania USG był dobry. Trzeba wiedzieć obu badaniach stosuje się odrębne metody i bada inne parametry – uzupełniają się one nawzajem. Prawidłowy wynik USG nie musi więc oznaczać, że wynik PAPP-a wyjdzie źle i na odwrót. Nie można więc wyciągać wniosków na podstawie jednego badania. Pamiętaj, że oceny wyników badań prenatalnych takich jak test PAPP-a powinien dokonać lekarz. Na wynik testu PAPPA wpływa wiele czynników takich jak np. stres u pacjentki czy przyjmowane leki.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a nie oznacza, że dziecko urodzi się chore, tylko wskazuje, że konieczna jest dalsza diagnostyka, która potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a – co dalej? Jakie badanie wykonać?

Gdy otrzymano zły wynik testu PAPP- a, wskazujący na zwiększone ryzyko choroby, lekarz najczęściej zaleca wykonanie inwazyjnego (diagnostycznego) badania prenatalnego, np. amniopunkcji. Zdarza się jednak, że mimo, iż test PAPP-a wskazał na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Aż 70% pacjentek zakwalifikowanych do testu rozstrzygającego otrzymuje prawidłowe wyniki i rodzi zdrowe dziecko. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u pacjentek, których dzieci są zdrowe.

Chociaż ryzyko amniopunkcji można ograniczyć niemal do zera (gdy badanie jest przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę), to jednak wiele mam obawia się powikłań, które mogą obejmować poronienie, przedwczesne pęknięcie pęcherze płodowego czy odpłynięcie wód płodowych.

czułość ponad 99%W takiej sytuacji mamy mogą zrobić badania prenatalne o wysokiej czułości, które w Polsce są dostępne od kilku lat. Test NIFTY pro ma największy zakres (poza 3 trisomiami badanymi w teście PAPP-a analizuje też 91 innych chorób genetycznych). Do analizy pobiera się jedynie krew mamy (znajduje się w niej badane DNA dziecka), dlatego jest zupełnie bezpieczny. Czułość testu NIFTY pro dla trisomii 21 wynosi ponad 99%. Wynik testu może pomóc podjąć decyzję, czy wykonywać badania inwazyjne, a także przywrócić spokój, gdy nie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj więcej czym jest test NIFTY pro

Według rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNAbadania wolnego płodowego DNA powinny być zaproponowane pacjentce w przypadku, gdy ryzyko wyliczone na podstawie wyniku badania przesiewowego I trymestru ciąży wynosi pomiędzy 1:100 a 1:1000. [1]

Test NIFTY pro jako jedyny test NIPT obejmuje ubezpieczenie wyniku. Dzięki ubezpieczeniu rodzice mogą uzyskać refundację kosztów badań diagnostycznych, jeśli w teście NIFTY wynik pozytywny wskaże na konieczność ich przeprowadzenia. Refundacja dotyczy amniopunkcji, FISH, analizy mikromacierzy chromosomów i innych badań. Co więcej, w przypadku wyniku pozytywnego, pacjentki mają zapewnioną bezpłatną konsultację wyniku z lekarzem genetykiem. Mimo bardzo wysokiej czułości, test NIFTY pro jako jedyny NIPT obejmuje także odszkodowanie do 210 000 zł w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu

Zrób test NIFTY pro w jednej z 200 placówek lub w domu

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne? Pomoc dla dziecka i spokój dla mamy

dla spokojnej ciążyCzęść kobiet waha się przed wykonaniem badań prenatalnych, gdyż uważają, że wynik niczego nie zmieni. Tymczasem wiedza o zaistniałej chorobie może uratować dziecku zdrowie a nawet życie oraz poprawić funkcjonowanie w przyszłości, jeśli leczenie nie jest możliwe.

Warto dodać, że spokój, jaką daje pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo jest bardzo ważny i pozytywnie wpływa na ciążę. Taki spokój

Wczesne wykrycie nieprawidłowości pomaga lekarzom przygotować schemat postępowania, np. zaplanować operację po narodzinach dziecka. Czasami leczenie możliwe jest jeszcze przed narodzinami, co znacznie zwiększa szanse dziecka na zdrowie i lepsze funkcjonowanie w przyszłości.  Nie wszystkie wady rozwojowe można leczyć i w takiej sytuacji diagnostyka prenatalna pozwala rodzicom oswoić się z myślą o chorobie, przygotować się na narodziny, w tym zorganizować bardziej wymagającą opiekę i poszerzyć wiedzę o danej chorobie.

Zobacz też:

Źródła:

[1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233


oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz