Badania prenatalne po poronieniach – które wybrać? Dlaczego warto je wykonać? Przeskocz do treści
Zapytaj o badanie
Pon-pt. 7.00-19.00, Sb-ndz. 9.00-21.00

Badania prenatalne po poronieniach – które wybrać? Dlaczego warto je wykonać?

Po badania prenatalne po poronieniach sięgają mamy w ciąży, które doświadczyły w przeszłości utraty ciąży i obawiają się o zdrowie kolejnego dziecka. Ich wykonanie najczęściej pozwala upewnić się co do tego, że maluch rozwija się prawidłowo.

Spis treści:

1. Badania prenatalne po poronieniach – za utratę ciąży odpowiadają w większości choroby genetyczne
2. Badania prenatalne po poronieniach – które z nich wybrać, aby odzyskać cenny spokój?
3. Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do ich wykonania?

Badania prenatalne po poronieniach – za utratę ciąży odpowiadają w większości choroby genetycznebadania prenatalne po poronieniach

Badania prenatalne po poronieniach są wykonywane często przez pary, które przeżyły w przeszłości traumę w postaci poronienia i obawiają się o kolejną ciążę. Tymczasem statystyki pokazują, że w większości przypadków (do 80%) utrata ciąży jest spowodowana chorobą genetyczną dziecka, w tym w szczególności aberracjami liczby chromosomów [1]. Rodzice najczęściej nie mają wpływu na wystąpienie takich nieprawidłowości, powstają one losowo i nie powtarzają się w kolejnych ciążach.

Badania prenatalne po poronieniach – które z nich wybrać, aby odzyskać cenny spokój?

Badania prenatalne po poronieniach pozwalają upewnić się co do zdrowia kolejnego dziecka. W pierwszej kolejności zwykle wykonywane są testy prenatalne przesiewowe, które pozwalają oszacować ryzyko występowania różnych chorób genetycznych. Należą do nich między innymi: test PAPP-A, badanie USG. Dopiero gdy badanie przesiewowe da nieprawidłowy wynik, lekarz może zaproponować wykonanie badań diagnostycznych, które są inwazyjne, takich jak np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki.
Mamy mogą też wykonać test NIFTY pro, który łączy w sobie bezpieczeństwo (brak ryzyka poronienia) i wysoką czułość (ponad 99% dla trisomii 21.). Jego prawidłowy wynik może pozwolić odzyskać spokój i uniknąć inwazyjnej amniopunkcji. Poza najczęstszymi trisomiamii zakres badania obejmuje też inne choroby genetyczne (w sumie 94) oraz bada płeć na życzenie. Na wynik czeka się tylko kilka dni (do 10 dno roboczych), a próbkę można pobrać już po 10 tygodniu ciąży.

Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do ich wykonania?

Badania prenatalne są wskazane w szczególności, gdy:

• u rodziców wykryto translokacje chromosomowe lub mozaicyzm,
w poprzednich ciążach wystąpiła trisomia 21 (zespół Downa), anomalie chromosomowe lub aberracje chromosomowe,
• w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne,
• wiek ciężarnej wynosi powyżej 35 lat.

Źródła:

1. Skrzypczak, B. Kwinecka-Dmitriew, M. Zakrzewska, A. Latos-Bieleńska, Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska 81 (9) (2010)

oryginalny test nifty pro

Zarezerwuj termin
Zadzwoń terazZadzwoń teraz